czwartek, 15 listopada 2012

Co to jest IKONA MAŁŻEŃSKA

Ikona Małżeńska jest rodzajem współczesnej ikony. Jej kanon, czyli wzór i zasady zostały stworzone przez artystę malarza Ventzislava Piriankova.
Ikona Małżeńska przedstawia połączone twarze kobiety i mężczyzny, najczęściej na tle aureoli i krzyża. Większość ikon małżeńskich wykonywana jest w ciepłej, czerwono-złotej kolorystyce, rzadziej pojawiają się w kolorach monochromatycznych lub innych.
Jedna z Ikon Małżeńskich stała się Ikoną Spotkań Małżeńskich o tytule "Trwajcie w miłości mojej". Została poświęcona przez Abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego, w 2005 roku w czasie XI Międzynarodowego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich w Poznaniu. Ma ona zachęcać wszystkie małżeństwa do modlitwy i medytacji nad własnym związkiem.

Ikona Małżeńska symbolizuje jedność związku dwojga ludzi, która realizuje się poprzez dialog, i w ten sposób udoskonala ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność. . Ventzislav Piriankov jako autor wzoru, jest jedynym twórcą uprawnionym do wykonywania Ikon Małżeńskich, również na zamówienie, co jest w pisane w istotę i naturę obiektu sztuki i kontemplacji jakim jest ikona.

Powyższa Ikona Małżeńska – jest pierwszym, symbolicznym obrazem namalowanym przez Ventziego 12 lipca 2013 na Staro Zhelezare. Wyjątkowe dzieło stworzone w stylu vintage, na starej, ponad 100-letniej pokrywce od beczki do wina, używanej dziesiątki lat przez ród Piriankovych. Co ciekawe, rodowód słowa vintage odnosi się właśnie do wina - wyprodukowanego w jednym sezonie. Jak przystało na styl Vintage, nowo wykonana Ikona Małżeńska łączy w sobie znakomitą jakość dzieła mało podatnego na zniszczenia, któremu upływ czasu nadaje szlachetności. Ponadto łączy style różnych epok w sposób awangardowy – nowoczesny obraz ze starym wyjątkowym przedmiotem. To znakomite połączenie nowoczesności, awangardy, z szacunkiem do tradycji, również poprzez kultywowanie kanonu w ikonie którym jest Ikona Małżeńska wypracowana przez Ventziego w ciągu ostatnich kilku lat jego twórczości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz