sobota, 10 listopada 2012

Ikony Małżeńskie - historia powstania

Ventzislav Piriankov jest artystą, który od początku swej drogi artystycznej inspiruje się ikoną. Wynika to głównie z jego pochodzenia, wyrósł i wychował się w prawosławnej Bułgarii. Od najmłodszych lat fascynował się pięknem sztuki bizantyjskiej objawiającym się w architekturze i wystroju cerkwii. Sercem każdej cerkwii są natomiast ikony. To one przyciągały swym pięknem, duchowym dostojeństwem i wspaniałym warsztatem przyszłego artystę. W nieoficjalnym kręgu ciągle żywa pozostawała sztuka ikony, choć religia oficjalnie była zakazana. Jeszcze przed liceum i związaniem się ze swoim mistrzem Piriankov zafascynował się ikoną. Z pasją wykonywał precyzyjne kopie, później wykorzystywał elementy ikon w swoich obrazach. Prócz postaci Chrystusa i Matki Bożej malował obrazy - ikony przedstawiające twarze w stanach kontemplacji. Do dziś jednym z najbardziej podziwianych motywów i elementów w obrazach Piriankova pozostają oczy.
Z czasem pojawił się motyw twarzy podwójnych - symbolizujących jedność i doskonałość połączenia kobiety i mężczyzny.
Tak oto narodził się motyw Ikony Małżeńskiej, który trafił w serca wielu odbiorców. Ikona małżeńska zaczęła żyć, funkcjonować w wielu w zaciszach domowych. Jak w tradycji kanonu ikony, powstał jej wzór podstawowy, na bazie którego Piriankov maluje kolejne ikony małżeńskie, interpretując je według własnej wizji artystycznej.
Jedna z tych ikon zyskała szczególne znaczenie, gdyż stała się Ikoną Spotkań Małżeńskich, poświęconą przez Abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego.
http://www.spotkaniamalzenskie.pl/index.php?page=ikona-spotkan-malzenskich

Ventzislav Piriankov "Ikona Spotkań Małżeńskich"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz